BIRÇOK EKSTRAKSIYON ÇÖZÜMÜ

Patlayıcı ortam

atex ekstraksiyonu

+ Birçok uygulama için müşteri odaklı çözümler

+ Mükemmel hizmet

+ Kısa teslimat süreleri

+ Piyasada 50 yıldan fazla başarı

+ Uzman ticaretin güvenilir ortağı

ATEX dumanları ve parçacıkları

Sorumlu şirketler, işçileri hastalıklardan korumak için üretim süreçlerinden kaynaklanan duman ve tozların işyerinden uzaklaştırılmasını sağlar. Bunun nedeni, çoğu duman ve toz türünün, sektördeki işçiler arasında solunum yolu hastalıklarının en yaygın nedenleri arasında yer almasıdır.

Ekstraksiyonun gerçekleştiği ortam patlama riskine sahip olduğunda, ekstraksiyon sisteminin tasarımı ATEX yönetmeliğine uygun olmalıdır.

Ekstraksiyon sistemini kuran şirket, yanıcı gazlar, buharlar, sıvılar, sis / aerosoller veya yanıcı toz sisleri ile karıştırılmış havadan oluşan bir atmosferin tutuşması sonucu üretimleriyle bağlantılı olarak bir patlama riski olup olmadığını değerlendirmek zorundadır. Cevap evet ise, risk patlama tehlikesi olan alanların sınıflandırılmasının temeli olarak değerlendirilmelidir.

Şirket bu değerlendirmeyi kendileri yapabilir veya bunu kendileri için yapmak için uzman bir danışmandan yararlanabilir. Bazen değerlendirme yerel itfaiye yetkilileri ile birlikte yapılabilir.

HVUX are designed for a dust filled atmosphere classified as zone 21 or 22.
HVUX are designed for a dust filled atmosphere classified as zone 21 or 22.

ATEX bölgeleri, hava akışındaki maddeye ve risk seviyesine göre tanımlanır.

Gazlar için bölgeler, bölge 0’ın en katı olduğu Bölge 0, 1 ve 2 olarak tanımlanır. Aynı şekilde, toz bölgeleri 20, 21 ve 22 bölgeleri olarak tanımlanır ve bölge 20 en katı olarak tanımlanır. Aşağıdaki bölgeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Geovent, ATEX direktifine uygun patlamaya dayanıklı fanlar, filtreler, ekstraksiyon kolları, yüksek vakum sistemleri ve diğer çözümler sunar. Gerekli belgeler Geovent ATEX ürünleri ile birlikte sağlanır.

Geovent, 2003 yılında tanıtılmasından bu yana ATEX direktifi ile çalışmaktadır ve ATEX projenizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Ayıklama kılavuzu

Bu tablo, hangi miktarda hava kullanmanız gerektiğini önerir,
uygulamaya bağlı olarak değişir.

İşlem Çıkış başına hava akışı
[m³/h]
Hortum boyutu [mm] Filtresiz taraftaki kanalda hava hızı [m/s]
Uygun Geovent ürünleri
Taşlama tozu 150 80 20 – 25 HVUX, ASX ve Patlama tutma valfi
Yanıcı toz 1000 160 10 – 15 ASX, GFX2 ve MEX
Yanan dumanlar 1000 200 10 – 15 PERMA, ASX, MEX ve MSX

Neden Geovent'i seçmelisiniz?

Firmamız 50 yılı aşkın bir süredir var ve bir
ekstraksiyon ve filtrasyon teknolojisi tutkusu.

Birçok uygulama için müşteri odaklı çözümler

Her müşterinin ihtiyaçlarına göre etkili ve uygun maliyetli çözümler buluyoruz

Mükemmel hizmet

İç ve dış teknik satış temsilcilerimiz size hizmet vermeye hazırdır ve size çevrimiçi olarak çeşitli belgeler sunuyoruz.

Kısa teslimat süreleri

İyi stoklanmış bir hammadde ve mamul depo ile, bir sipariş aldıktan sonra kısa bir süre içinde teslim edebiliyoruz.

İhtisas ticaretinin güvenilir ortağı

Ülke çapındaki montajcılar ve distribütörlerle yakın bir şekilde çalışıyoruz ve onları ihtiyaçları için tavsiye ve belgelerle destekliyoruz.

Kısa bir video
Bir ATEX patlaması

Videoda termik santralde meydana gelen patlama görülüyor.
Patlama, binadaki ekipmanın bakımı sırasında üretilen bir kıvılcım tarafından tutuşturulan hava, kömür ve toz karışımından kaynaklanmaktadır.

Ürün yelpazesi

Aşağıda tanınmış ve tanınmış ATEX ürünlerimizden bazılarını bulacaksınız.

Tüm yelpazemize genel bir bakış elde etmek için web sitemize bakın veya web sitemizi ziyaret edin.

LSX/MSX ATEX fanı

LSX/MSX ATEX fanı

ATEX Ekstraksiyon fanı. Korozyona dayanıklıdır. Enerji tasarruflu. Hava akışı: 10 ila 3200 m³/h. Basınç: 10 ila 1800 Pa

ASX Akrobat Kol

ASX Akrobat Kol

ATEX akrobat kol. Paslanmaz çelik versiyonu mevcuttur. Dıştan mafsallı. ø80mm., ø200mm. arası çaplarda; 2m.’den 9m.’ye uzunlukta.

GeoFilter GFX2

Basınçlı hava temizliği ile endüstriyel ATEX filtresi. Çok çeşitli uygulamalarda kullanıma uygundur. 28.800 m³/s.’e kadar hava akışı.

LEX/MEX ATEX fan

ATEX Ekstraksiyon fanı. Korozyona dayanıklıdır. Enerji tasarruflu. Hava akışı: 10 – 18.000 m³/h. Basınç: 10 ila 4.500 Pa

PERMA kolları ATEX / ESD

PERMA kolu ATEX / ESD, statik elektriğin yanı sıra patlayıcı gaz / toz (ATEX) riski olan bölgelerde kullanılır.

Plastic ATEX fan with B-wheel

B-tekerlekli plastik ATEX fan

Ekstraksiyon ATEX fanı. Korozyona dayanıklı – polipropilenden yapılmıştır. Hava akışı: 30 ila 6.720 m³/h. Basınç: 40 ila 1.700 Pa

Müşterilerimiz

Dünya çapında irili ufaklı müşterilere hizmet veriyoruz ve size
onlarla iletişime geçme ve bizimle çalışma deneyimlerinden ders alma fırsatı.

"Geovent'in web sitesinde çözümler için fikir almak ve yetkin bir satış ekibinden son tavsiyeleri almak mükemmel"

Steen Lassen
Lassen Havalandırma

"Geovent'in ürünleri beklendiği gibi çalışır ve teslimatları her zaman hızlı ve dakiktir"

Alex Gros
Econ Werkstattausrüstungs gmbh

Size hizmet etmek için sabırsızlanıyoruz
şahsen, telefonla veya çevrimiçi olarak

Şimdi bize bir mesaj gönderin, gecikmeden size geri dönelim.

Saleateam_2024

  ATEX DUMANLARININ VE YANICI TOZLARIN ÇIKARILMASI

  ATEX NEDİR?

  ATEX’in amacı, tüm Avrupa Birliği için tek tip kılavuzlar sağlamaktır, böylece patlama ve müteakip kişisel yaralanma riskinin yanı sıra makinelere verilen hasar en aza indirilir.

  Öncelikle, ATEX, ahşap, alüminyum, plastik, un, şeker veya diğer organik malzemelerden potansiyel olarak patlayıcı toz konsantrasyonlarının yanı sıra benzin, aseton ve pillerden kaynaklanan duman ve buharları işleyen şirketlerle ilgilidir.

  KURALLAR VE MEVZUAT

  ATEX olarak da bilinen ortak bir AB direktifi olan 2014/34/EU, sektördeki patlayıcı ortamlarla bağlantılı riski azaltmaya çalışmaktadır.

  Geovent’in tüm ATEX ürünleri 2014/34/EU direktifine uygun olarak üretilmektedir.
  İlgili şirkette bölge sınıflandırmaları elde etmek bireysel işverenin sorumluluğundadır ve bu genellikle yerel yangın söndürme makamlarıyla işbirliği içinde gerçekleştirilir.
  ATEX hakkında daha fazla bilgi için lütfen toz patlamalarıyla ilgili AT-talimatı C.0.9’a da bakın.

  Avrupalı şirketler, yanıcı gazlar, buharlar, sıvılar, sis/aerosoller veya yanıcı toz sisleri ile karıştırılmış havadan oluşan bir atmosferin tutuşması sonucu üretimleriyle bağlantılı olarak patlama riski olup olmadığını değerlendirmek zorundadır. Cevap evet ise, risk, patlama tehlikesi altındaki alanların sınıflandırılmasının temeli olarak değerlendirilmelidir. Bunun yanı sıra şirketin patlamaları önlemek ve dokümantasyon hazırlamak için önlem alması gerekiyor.

  Temel ilke, şirketi patlama riski ve sonuçlarına göre bölgelere ayırmaktır. Bu bağlamda, örneğin elektrostatik yük, elektrik tesisatları ve mekanik olarak üretilen kıvılcımlar gibi sızıntı, havalandırma, güvenlik sistemleri ve potansiyel ateşleme kaynaklarının hem türünü hem de hacmini dikkate almak gerekir. Değerlendirme, mevcut ekipmanların yanı sıra yeni makine ve ekipman alımları için de geçerli olacaktır. Eksiksiz bir kullanım kılavuzu, bir Geovent ATEX ürünü ve onaylanmış sertifikalar ile birlikte tedarik edilebilir.

  1

  2

  Bölge Tanımı Ekipman Geovent ekipmanları
  Zone 0 , sürekli, sık veya daha uzun bir süre için hava ve yanıcı gaz, buharlar veya mistCategory 1, G (gaz) karışımından oluşan patlayıcı bir atmosfer vardır .
  Bölge Normal çalışma sırasında zaman zaman patlayıcı bir hava ve yanıcı gaz, buhar veya sis karışımının meydana gelebileceği alan Kategori 1 veya 2, G (gaz) MSX / MEX fan / ASX
  Bölge Normal çalışma sırasında, yanıcı gaz, buhar veya sis içeren bir hava karışımından oluşan patlayıcı bir ortamın bulunduğu alan muhtemelen oluşmaz Ancak, meydana gelirse, sadece kısa bir süre için olacaktır Kategori 1, 2 veya 3, G (gaz) MSX / MEX fan / ASX
  Bölge 20 Sürekli , sık sık veya daha uzun bir süre boyunca yanıcı toz ve hava bulutundan oluşan patlayıcı bir atmosferin olabileceği Alan Kategori 1, D (toz) GFX Filtreler
  Bölge 21 Normal çalışma sırasında bazen yanıcı toz ve hava bulutundan oluşan patlayıcı bir atmosferin oluşabileceği Alan Kategori 1 veya 2 D (toz) GFX Filtreleri, MSX / MEX fan, HVUX / ASX
  Bölge 22 Normal çalışma sırasında, yanıcı toz ve hava bulutundan oluşan patlayıcı bir ortamın büyük olasılıkla oluşmayabileceği ve herhangi bir şekilde meydana gelmesi durumunda, sadece kısa bir süre için olacağı alan Kategori 1, 2 veya 3, D (toz) GFX Filtreleri, MSX / MEX fan, HVUX / ASX

  Sık sorulan sorular

  Aşağıda müşterilerden aldığımız en yaygın sorulardan bazılarına yanıt bulacaksınız.
  Başka sorularınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

  “ATEX” terimi, toz buharlarının veya tutuşması muhtemel gazların varlığı nedeniyle potansiyel olarak patlayıcı olan atmosferler için geçerlidir.

  Avrupa Komisyonu’nun ATEX ile nasıl başa çıkılacağını açıklayan iki Direktifi vardır.

  • ATEX Direktifi 2014/34/EU , potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılmak üzere tedarik edilebilecek ürünlerle ilgilidir.
  • ATEX Direktifi 1999/92/EC, yanıcı toz buharları veya gazları (veya bunların karışımları) nedeniyle patlayıcı ortamların bulunabileceği işyerlerinde alınacak önlemlerle ilgilidir.

  Yönetmelikler, yanıcı maddelerin depolandığı veya kullanıldığı çoğu işyerinde, örneğin yanıcı sıvıların bulunduğu veya proseste yanıcı tozların üretildiği fabrikalarda geçerlidir.

  Örnekler, sprey boya ve vernik, süt kurutma ve un üretimi kullanan fabrikalardır.

  Ex-proof kelimesi “patlamaya dayanıklı” kelimelerinin birleşiminden gelir. Kelimenin tam anlamıyla patlamaya dayanıklı anlamına gelir. Ex-proof ekipman, potansiyel olarak patlayıcı ortamlarda kullanılan özel ekipmandır